19. května 2023

10:44

Bukové dřevo a přednosti bukového nábytku

19. května 2023, 10:44 | Buk je opadavý strom z čeledi bukovitých, který je běžný v lesích Evropy a je známý svou vzrůstností a dlouhověkostí.

Od pradávna byl buk rovněž uctíván jako mocný strom, neboť do něho málokdy uhodil blesk. Byl tedy velmi vážený a z bukového dřeva se vyráběly magické hůlky či amulety.

Krása v vůně bukového dřeva

 

Tento středně velký velký strom, který může dorůst výšky 20 40 metrů, charakteristický kuželovitý tvar koruny, která se s věkem stromu rozšiřuje. Kůra je hladká a šedá v mládí, ale postupem času se stává šedohnědou a vytváří hluboké podélné rýhy.  

Bukové dřevo krásnou jemnou texturu a příjemnou světle hnědou žlutou barvu. Je tvrdé, pevné a odolné a používá se ve stavebnictví, výrobě nábytku, podlah, hudebních nástrojů a řemeslných výrobků. Jedná si o velmi odolný materiál, který odolává tlaku a opotřebení lépe než některé jiné dřeviny.

 

bukove-drevo-prurez.jpg

 

Bukové dřevo rovněž patří mezi dřeviny s vysokou odolností vůči ohni. nízkou hořlavost a vykazuje pomalé šíření plamene, což ho činí vhodným pro různé konstrukční a dekorační aplikace.Bukové dřevo je poměrně odolné vůči hnilobě a rozkladu, zejména pokud je řádně ošetřeno. Správně konzervované bukové dřevo může vydržet mnoho let, což ho činí vhodným pro venkovní konstrukce, jako jsou terasy a zahradní nábytek.

 

Bukový nábytek je stále žádaný

 

Jelikož je bukové dřevo známé svou pevností a tvrdostí, bude tedy i kvalitní bukový nábytek vyroben z materiálu, který je odolný vůči tlaku, opotřebení a poškrábání. Tento nábytek vám tak vydrží mnoho let a může snést každodenní používání.

 

bukova-loznice-masivni-drevo.jpg

 

Bukové dřevo příjemnou světle hnědou žlutou barvu a krásnou jemnou texturu. Jeho přirozený vzhled a výrazné roční kruhové vzory přidávají do interiéru teplý a příjemný pocit. Bukový nábytek tak může vytvořit elegantní a vkusnou atmosféru ve vašem domově.

 

vitriny-maivni-bukove-drevo.jpg

 

Protože je bukové dřevo snadno zpracovatelné, umožňuje výrobu různých typů nábytku. Od kvalitních stolů, židlí a skříní po bukové postele a bukové komody, bukový nábytek nabízí širokou škálu možností. Bez ohledu na váš osobní styl a vkus si můžete vybrat kusy nábytku, které budou odpovídat vašim potřebám.

Nábytek z bukového masivu je často považován za investici do kvality. Díky trvanlivosti a odolnosti vám poskytne spolehlivý a pohodlný nábytek po mnoho let. I když se pořizovací cena může zdát vyšší než u jiných materiálů, dlouhodobě budete mít radost z kvalitního bukového nábytku, který vám poslouží dlouhou dobu.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Víte jaké jsou vlastností borovice?