30. listopadu 2023

10:20

Svatý Mikuláš je otec radosti a zázraku nejen v dětství

30. listopadu 2023, 10:20 | Blíží se prosinec, a s ním přichází očekávaná návštěva Svatého Mikuláše, postavy, která symbolizuje radost, laskavost a dobročinnost. Oslavy tohoto tradičního svátku spojují rodiny a přátelé ve společném rituálu plném očekávání a radosti.

Svatý Mikuláš, známý také jako ochránce dětí, svůj vlastní den, 6. prosince, kdy se tradice v mnoha kulturách projevuje různými způsoby. Jednou z nejoblíbenějších tradic je návštěva Mikuláše u domě, kde děti s napětím očekávají, zda byly dostatečně hodné a zaslouží si jeho dary.

  

A kdo byl svatý Mikuláš?

 

Svatý Mikuláš, známý také jako Mikuláš z Myry, byl biskup žijící v řeckém městě Myra (dnešní Demre v Turecku) ve 4. století. Narodil se pravděpodobně kolem roku 270 n. l. a zemřel kolem roku 343 n. l. Je ctěn jako jeden z nejvýznamnějších křesťanských světců a patron cestovatelů, námořníků, dětí, apod.

  

mikulasska-nadilka.jpg

 

Legendy o Svatém Mikuláši obsahují mnoho příběhů o jeho štědrosti a dobročinnosti. Možná nejznámější je příběh, kde pomáhá třem sestrám, které nemohly najít vhodné ženichy kvůli nedostatku finančních prostředků. Svatý Mikuláš tajně vhazoval do jejich oken pytlíky s penězi, které jim umožnily dostat se k sňatku. Další příběh popisuje, jak zachránil tři chlapce, kteří byli uneseni a měli být prodáni do otroctví. Svatý Mikuláš přišel v noci a osvobodil je.

 

Radostné očekávání a sdílení štědrosti

 

Oslavy Svatého Mikuláše jsou spojeny s příběhy o jeho štědrosti a dobročinnosti. Tradičně nosí dlouhý bílý plášť, mitru na hlavě a v ruce drží berlu. Společně s andělem a čertem, kteří ho doprovázejí, vytváří barvitý průvod, který projíždí městem nebo vesnicí, rozdává dárky a posílá poselství lásky a radosti.

 

mikulas-2.jpg

 

Ale Svatý Mikuláš není pouze postavou pro děti. I dospělí se většinou zapojují do oslav, už tím, že připravují dárky pro své blízké nebo si užívají tradičních pochodů a přehlídek. Města i vesnice zdobí svými světly a ozdobami, vytvářejícími magickou atmosféru.

Při oslavách Svatého Mikuláše se také často setkáváme s tradičními výzdobami interiérů. Domy jsou zdobeny adventními věnci, svícny a dalšími vánočními dekoracemi. A co nábytek? Ten hraje významnou roli při vytváření teplé a pohodové atmosféry během těchto oslav.

  

svatek-svateho-mikulase.jpg

 

Postel se stává místem, kde děti sní o příchodu Svatého Mikuláše a jeho darech. Zároveň je to ale i útočiště pro rodiče, kteří se v předvečer svátku snaží vytvořit nezapomenutelný zážitek pro své nejmenší. Křeslo a sedací vak pak nabízejí pohodlné místo pro rodinná setkání, při kterých se vyprávějí příběhy, zpívají koledy a sdílí radost ze společného času.

 

Oslavy Svatého Mikuláše tak spojují tradici, radost a pohodu ve vzájemné harmonii, a nábytek se stává nedílnou součástí této krásné atmosféry, která naplňuje srdce a domovy teplem a láskou.