27. listopadu 2018
10:19
Jak správně udržovat nábytek? Máme pro Vás návod
27. listopadu 2018, 10:19 | Nábytku se netýkají kampaně připomínající předvánoční nebo jarní úklid. Měl by se udržovat průběžně. Více péče bude potřeba věnovat povrchu z dýhy a masivu.
Nábytku se netýkají kampaně připomínající předvánoční nebo jarní úklid. Měl by se udržovat průběžně. Více péče bude potřeba věnovat povrchu z dýhy a masivu.
Poměrně nejméně práce je s údržbou laminovaných povrchů. Stačí alkoholovým přípravkem navlhčit povrch a mikrovláknem setřít prach. Pak stačí jen suchým mikrovláknem setřít do sucha. Není nutné používat nějaké leštěnky nebo podobné přípravky.
Laminovaný nábytek má jediné slabé místo, a tím je spoj v oblasti zahranění materiálu. Jinak jde o téměř nezničitelný nábytek. Ne nadarmo si jej například i jako materiál pro kuchyňská dvířka pořizují mladé rodiny s dětmi. Nejen kvůli nižší ceně, ale i proto, že nábytek, než dorostou děti, dostane co proto. A to by přírodní povrchy nemusely vydržet a případná renovace je obtížná.
Lakovaný nábytek se udržuje jako plast
- Navlhčit alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřít prach.
- Suchým mikrovláknem vyleštit.
- Lakovaný nábytek nemusíme ošetřovat leštěnkou.
- Riziková místa jsou praskliny laku a oděrky na rozích, hrozí zatékání pod lak.
Dýhovaný nábytek
Dýha je přírodní materiál a jako s takovým je třeba s ním zacházet. Čím více péče dáme do průběžné údržby, tím méně práce s ním budeme mít při případném generálním úklidu.
- Nejprve navlhčíme alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřeme prach. Pak povrch necháme řádně vyschnout.
- Dýhovaný nábytek následně musíme vždy ošetřit použitím leštěnky na dřevo s obsahem oleje nebo vosku. Nábytek tak zůstane v přírodní podobě.
- Povrch, na kterém je leštěnka, je potřeba vyleštit.
U dýhovaných povrchů hrozí, že když se pravidelně neudržují, může časem dojít k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy. To je závada, kterou může opravit jen truhlář a oprava není levná.
Nábytek z masivu
U dřevěného nábytku z masivu je třeba dbát na to, aby se povrch nepolil tekutinou. Pokud se tak stane, je třeba co nejrychleji setřít suchým mikrovláknem aby nedošlo k poškození.
Nábytek z masivu se může ošetřovat pouze čisticím prostředkem na bázi oleje nebo vosku, a to pouze navlhko. Doporučují se prostředky typu Pro shine special nebo podobná leštěnka, která se nanese měkkým hadříkem rovnoměrně na čištěnou plochu. Prach se vlhkým hadříkem zachytí a na plochách se vytvoří hedvábně lesklý ochranný film zamezující opětovnému znečištění a vnikání tekutin. Nedoporučuje se používání chemických přípravků a mýdel.
Na nábytek vyrobený z dubového masivu ošetřený olejem je nejlepší používat originální ošetřující sadu, která je určena k dennímu i většímu ošetření. Sada od Německého výrobce přírodních barev Livos obsahuje mikrovlákno pro každodenní údržbu včetně čistícího oleje, houbičku a speciální opravný olej pro případné poškození povrchu a návod.