26. května 2023

08:29

Kredenc je nábytek s historií a elegancí

26. května 2023, 08:29 | od pradávna kredence sloužily jako místo pro ukládání potravin a nádobí. Naše babičky mohly v kredencích uchovávat své konzervy, sušenky, mouku, cukr a další potraviny, které mohly být snadno přístupné a uspořádané.

 A nejen potraviny byly skladovány v tomto stylovém nábytku. Babičky často vlastnily i sbírky rodinného porcelánu anebo stříbra, které rovněž v kredencích vystavovaly. Skleněné či prosklené části kredencí jim umožňovaly ukázat své krásné kousky a zároveň je chránily před prachem a poškozením. 

Symbol minulosti i přítomnosti

 

Kredenc své kořeny v tradičním evropském nábytku, zejména ve středověku a renesanci. Slovo "kredenc" pochází z italského výrazu "credenza", který znamená "důvěra" nebo "důvěryhodnost". Původně se jednalo o nízký nábytek s otevřenou horní částí, který byl používán k předvádění a servírování jídel.

 

cordoba-15.jpg 

 

Kredenc byla často umístěna v jídelnách a měla skříňky a poličky pro ukládání nádobí, stříbra a dalších předmětů pro podávání jídla. Postupem času se design kredencí vyvíjel a přizpůsoboval se módním trendům a vkusu dané doby.

V současné době je termín "kredenc" používán pro označení různých typů nábytku, který slouží k úschově a vystavování předmětů. Může se jednat o skříně s posuvnými nebo otevíracími dveřmi, s policemi nebo zásuvkami Kredence jsou často vyrobeny z kvalitního dřeva a mají dekorativní prvky, které dodávají místnosti eleganci a styl.

 

Skříňka plná vůní, chutí a krásného zdobení

 

Kredence byly víceúčelovým nábytkem, který pomáhal babičkám udržovat domácnost v pořádku a organizovanou. Zároveň přidávaly do místnosti dekorativní prvek a vytvářely pocit útulnosti a tradice.

 

nabytek-sweet-home-1.jpg

 

Kredence poskytovaly prostor pro uložení různých domácích potřeb. Babičky mohly v kredencích udržovat ubrusy, utěrky, svícny, vázy a další dekorativní předměty, které chtěly mít po ruce. Některé kredence měly výklopný pult nebo vysouvací plochu, které sloužily jako pracovní prostor pro psaní dopisů, vedení domácí kanceláře nebo pro organizaci osobních dokumentů. Babičky mohly v kredenci uchovávat své psací potřeby, korespondenci a důležité dokumenty.

 

Rustikální kredence plné půvabu a přírodního stylu

 

Rustikální kredence mají jedinečný půvab a přirozený styl. Vyrobeny jsou většinou z masivního dřeva, které přináší do našeho domova příjemnou atmosféru a teplo. Jejich rustikální povrchy a textury dodávají interiéru charakter a autenticitu. Díky svému jedinečnému vzhledu se stávají přitažlivým bodem zájmu a mohou sloužit jako výstavní plocha pro dekorativní předměty, knihy nebo sbírky.

 

bila-patina-6.jpg 

 

Rustikální kredence poskytují dostatek úložného prostoru pro různé potřeby. Skříňky, police a zásuvky umožňují ukládat a organizovat věci podle vašich preferencí. Můžete v nich uchovávat jídlo, nádobí, knihy, dokumenty nebo další předměty, které potřebujete mít po ruce.  Jsou tedy ideální volbou pro ty, kteří hledají nábytek s přírodním vzhledem, jednoduchostí, funkčností a dekorativní hodnotou. Přinášejí do domova atmosféru útulnosti a přírodního stylu,